Scroll to top

Hosté

Hosté festivalu jsou vždy vybíráni Sheylou, která je osobně zná a zažila je jako performery nebo lektory seminářů, popřípadě je zná z kvalitního doporučení a ne jen z blyštivé facebookové kampaně. Mnozí z nich se objevují opakovaně, ale většina je každým rokem nová. Celý festival je založený na zvaní lektorů, kteří nejsou u nás možná velmi známí a ani neoplývají (pomíjivou) slávou založenou na mezifestivalových výměnách. Jsou to ale především osobnosti, které vám předají mnoho znalostí a zkušeností, skvěle učí a mají dechberoucí vystoupení.Zahraniční hosté

 • dalida kulatyDalida (Egypt)

.

Dalida je mladá egyptská tanečnice žijící v Egyptě, která je na taneční scéně poměrně krátce. V Egyptě pracuje jako profesionální tanečnice ve známých podnicích a v hotelech. Tanci se věnuje přes deset let a taneční kariéru odstartovala velmi mladá výukou u nejlepších učitelů v Egyptě. Dlouho žila v zahraničí, kde učila kurzy a semináře, a nyní aktivně cestuje po světě na nejrůznější taneční akce. Její taneční styl je čistě egyptský, velmi elegantní a plný emocí. V současnosti je členkou velkého festivalu Nile Group v Káhie, kde vyučuje a vystupuje.

.

.

.

.

 • jamilah kulatyJamilah (Polsko)

Jamilah je profesionální tanečnicí, která se umísťuje na světových soutěžích a věnuje se klasickému orientálnímu tanci, který ctí s jeho tradicí a sama dodržuje jeho zásady.  Vystudovala instruktorský kurz CATT v Berlíně a pravidelně se vzdělává. Je lektorkou, porotkyní i choreografkou orientálního tance. Její styl je velice elegantní, čistý a v jejím repertoáru najdete nejen tanec klasický ale i fusion styly! Je jednou z originálních tanečnic, které rozvíhí svůj styl a na seminářích vám předá maximum.

.

.

.

.

 • jsoefine kulatyJosefine Wandel (Německo)

Josefine se věnuje stylů Tribal fusion a Indian fusion a pochází z Berlína. Je jednou z prvních tanečnic, která se stylu Indian Fusion věnuje. Aktivně studuje Odissi (indický klasický tanec) v indickém Pushkaru po školou Colleena Shakti a také studuje Kathak (klasický severoindický tanec) u Ioanny Srinivasan v Berlíně. Její styl Indian Fusion je charakteristický svou precizností, elegantními pohyby a kombinací fyzické síly a ženské ladnosti. V choreografiích kombinuje estetiky a filozofii indických tanců s Tribal Fusion tancem.

.

.

.

.

.

 • khader kulatyKhader Ahmad (Libanon/Německo)

Khader Ahmad pracuje s mnoha tanečnicemi a hudebníky od svých 13 let. Narodil se sice v Libanonu, ale od dětství je v Německu. Jeho schopnost hrát na darbuku – čistě, intuitivně a s citem pro hudbu mu zajistila již mnoho angažmá, např. pracoval s hudebníky jako je Ahmad Adawyea, Mohammed Mounir, Cheb Khaled nebeo legendárním Magdy Al Husseini. V roce 2012 založil kapelu RAQSA, která se specializuje na klasickou hudbu pro orientální tanec a kterou jste měli možnost zažít na loňském Galavečeru. Má svoje dvě alba a pracuje na dalším Furthermore (CD “Dum Tak Revolution” Vol.1.and Vol.2 ve spolupráci s Allou Kushnir a Jillinou). Pravidelně cestuje s BDE týmem na jejich turné, kde je hudebně doprovází.

.

.

.

.

 • Ykulatayaliayalia (Rakousko)

Tanečnice a báječná lektorka Yalia pochází z Vídně a na festivalu se objevila již několikrát! Má velmi osobitou techniku a netradiční choreografie, vždy se naučíte něco nového! Živí se především lektorstvím ve studiu Maenada ve Vídni a je zvána na světové festivaly. V jejím repertoáru najdete především klasické styly jako je mejanse, drum solo, saidi, lyrické písně, tarab apod.

.

.

..

.

.

 • effendi kulatyEffendi Dabkeh (Maďarsko)

V Maďarsku jsou Effendi Dabkeh průkopníky Dabke tance. Působí od roku 2004 a mají dva zakládající členy – Dahnana Mohamed (Moha), syrský obchodník, kterého všichni znají jako majitele Sultancentra, který se věnuje tanci a hudbě od dětství a druhý je Haddad Henrik (Ricky), který je zpěvák. Byl známým frontamenm v populární kapele Picasso Branch v 90 letech. V tom čase byl tanec nedílnu součástí života Rickyho, který pochází z Libanonu, kdy učil street jazz a jeho kariéra stoupala až se dostal na Broadway, kde se učil od choreografa zpěvačky P!nk. Současná skupina Effendi Dabkeh prezentuje modernější verzi tradičních libanonských tanců, které vyčuje na nejrůznějších akcích a festivalech a prezentují tak svoji vlastní kulturu a původ..

..

.

.

.

 • irene kulatayIrene Shams (Španělsko)

Každý rok se snažím na festivalu mít něco originálního – letos jsem přizvala Irene! Hudba je její život – je lektorkou, inovátorkou, zpěvačkou a mnohem více. Hudbu vyučuje přes 20 let a specializuje se na arabskou hudbu a hudbu Andaluzie. Učí tanečniče poslouchat klasickou hudbu, používat hudební pedagogii v lekcích, pracovat s rytmy, učí historii hudby a mnohem více. Pracuje s Nesmou ye Španělska na jejích intenzivních kurzech a aktuálně píše knihu pro tanečnice. Jako zkušená etnomuzikoložka vás tyto věci naučí na speciálních hudebních lekcích při TOS!!!! Moje osobní poznámečka, byla jsem na jejích lekcích a byla jsem ohromená jejími znalostmi a vášní pro hudbu, tančím přes 12 let a vždy se od Irene mám co učit. Nezmeškejte tuhle příležitost!

.

.

..

 • Jjasmin kulatyasmine Shoroq (Španělsko)

…brzy…

.

.

..

.

.

..

 • lucia kulatyLucia (Slovensko)

Lucia je slovenská tanečnica z Bratislavy. Vedie pravidelné kurzy orientálneho tanca v štúdiu EtnoDance. Od detstva sa venovala súťažne spoločenským tancom, predovšetkým štandardným tancom, z ktorých dodnes čerpá a vnáša si do svojich orientálnych vystúpení eleganciu a línie pohybu. Orientálnemu tancu sa začala venovať v roku 2007 a učaroval jej natoľko, že je neodmysliteľnou súčasťou jej života. Neustále sa vzdeláva na tanečných workshopoch a seminároch, zúčastňuje sa zahraničných orientálnych festivaloch a nevynechala ani jeden z ročníkov Tales of Sahara:-). Ako sama hovorí, vždy sa teší na ďalší ročník Tales of Sahara a vie, že určite príde do Brna. Taktiež popri festivaloch sa zúčastňuje medzinárodných súťaží, v ktorých získala niekoľko ocenení. Najradšej tancuje na klasickú orientálnu hudbu a lyrickú hudbu.

 

 

Domácí hosté z ČR —

 

 • Sheyla – zakladatelka festivalu

sheyla kulatyOrientálním tancům jsem se začala věnovat po mé první cestě do Egypta, a to v kurzu Magdalény Skalníkové v Brně, která mě uchvátila svou ženskostí a z jejich kurzů jsem vždy  odcházela s nadšením a plná energie. Nedlouho potom jsem navštívila semináře Sary Abou Farhat, profesionálky na arabský folklór, která mě velmi ovlivnila a díky ní jsem se začala plně věnovat folklóru především Egypta. Další důležitou událostí v mém tanečním vývoji byla návštěva Evropského orientálního festivalu v Duisburgu, kde jsem se měla možnost zúčastnit semináře s Jillinou a Amirem Thalebem, jehož semináře stále ráda navštěvuji. V roce 2007 jsem začala pravidelně vystupovat v restauraci Faraon a v létě téhož roku jsem podnikla dvouměsíční cestu do Egypta, kdy jsem se učila na soukromých hodinách a seminářích egyptský styl, a to např. u Randy Kamel, Khaleda Mahmoud, Shallaby, Suhaily Salimpour nebo Khaery Mazin. Také jsem měla příležitost shlédnout unikátní show v Alexandrii v režii Mahmuda Redy, kdy jsem na jednom pódiu měla možnost vidět folklórní tance ze všech koutů Egypta. Mimo to jsem procestovala celý Egypt a to s úmyslem proniknout do této krásné kultury a poznat ten pravý Egypt, což mi nakonec i pomohlo ve studiu egyptského folklóru. Na podzim 2007 jsem získala umělecké angažmá v Indii, kde jsem vystupovala především na svatbách a firemních akcích. Při tomto angažmá jsem soukromě studovala indické tance bollywood a bhangru, tance kterými jsme s Al Fayyum Dancers poté obohatily náš repertoár.
Současnot: Zakladatelka magazínu Orient Express, Orient Vision o.s., Al Fayyum Dancers, Studia ZEN atd. Věnuji se nejvíce egyptskému folklóru, který je pro mě srdcová záležitost a také současnému kabaretnímu stylu. Cestuji po světě (ČR, Slovensko, Rakousko, Polsko, Německo, Švýcarsko, J.A.R., Indie, Jižní Korea atd.), kde vyučuji, vystupuji i sama se dále vzdělávám.

 

 

 • Awaleeawaleem kulatym

Awaleem Oriental performing arts vzniká od počátku roku 2015 pod vedením tanečnice a choreografky Sheyly, která se egyptskému tanci věnuje už od roku 2004 a byla sedm let vedoucí předchozího tanečního uskupení Al Fayyum Dancers. Kdo byly skutečné Awaleem a proč si tak říkáme? Byly to tanečnice z konce 19. a začátku 20. století v egyptské Káhiře, které se věnovaly tanci, poezii, zpěvu, hře na hudební nástroje a vystupovaly na svatbách, v sálech (tehdy něco jako u nás varieté) a místních slavnostech. V historii egyptského tance hrají významnou roli, spojovaly dobu folklórního tance a tance v kabaretech až po vývoj Raks Sharki. Vize nové taneční skupiny je přibližovat tradiční tance v co nejvíce autentickém podání v návaznosti na kulturu tanečnic Awaleem. Tančit především lidem pro radost, vrátit se k čistě egyptskému stylu v orientálním tanci a tradicím.

.

.

.

.

 • afsana kulatyAfsana

Afsana je přední česká tanečnice z Brna. Specializuje se zejména na American Tribal Style® (ATS®) a tribal fusion, ale samozřejmě se nevyhýbá ani ostatním tanečním stylům. Publikum oceňuje zejména energičnost jejích vystoupení, cit pro rytmus i interpretaci hudby a precizní techniku snoubící se s elegancí. Je nadšenou propagátorkou techniky Suhaily Salimpour a v červenci 2014 získala certifikát Suhaila Salimpour Level 2. Studentky ji vyhledávají pro její svědomitý přístup, hluboké znalosti orientálního tance a lektorské dovednosti podepřené pedagogickým vzěláním. Od července 2014 je také jedinou českou certifikovanou lektorkou American Tribal Style®. Pravidelně vyučuje kurzy a semináře již od roku 2009. Afsana je uměleckou vedoucí profesionální taneční skupiny Hurriya, která se věnuje skupinovému improvizačnímu stylu ATS®.

.

.

.

.

 .

 • Hukulate-profily hurruyarriya

HURRIYA (čteme hurija) je profesionální taneční skupina zabývající se Americkým tribal stylem. V současné době jsme v České republice jedinou skupinou, která se tomuto stylu věnuje na vysoké úrovni. Náš kmen čítá 14 tanečnic, čím se zároveň řadíme k nejpočetnějším kmenům u nás. Vystupujeme pravidelně na festivalech i menších tanečních večírcích, svatbách a firemních večírcích v Česku i zahraničí. ​Skupina byla poprvé zformována v roce 2010 tanečnicemi Lucillou a Afsanou a po roční pauze byla obnovena do své nynější podoby pod vedením přední české tribal tanečnice Afsany.

.

.

.

.

.

 • kulatakajajayKarolina Idrisová

Orientální tanec byl koníček ze kterého se v roce 2002 vyklubala profese, která převálcovala tu korporátní. Ačkoliv dostávám možnost působit na různých akcích v tuzemsku i zahraničí, nic se nevyrovná tomu, když se mi podaří nadchnout úplného začátečníka pro toto umění. Na začátku své cesty jsem nasbírala několik ocenění, jako např. 2 místo na Oriental Fantasy v Berlíně v kategorii profesionál. Větší radost mi ale dělá taneční skupina Matahari Group, kterou jsem založila v roce 2007 a která za dobu působení získala přes dvacet ocenění na různých mezinárodních festivalech. Protože jsou pro mě folklórní orientální tance srdcovou záležitostí, je mi ctí, že od roku 2014 vedu odnož mezinárodní taneční skupiny Kazafy Troupe pro Česko a Slovensko.

.

.

.

 • badriyah kulatyBadriyah

Badriyah získala několik významných ocenění – mimo jiných titulů je stříbrná Bellydancer of the Universe 2013, Vicemiss Bellydance of Europe 2011 a bronzová Belly Dancer of the Universe 2012! Největším úspěchem její taneční kariéry je pět let vystupování s největší tanečně-divadelní show orientálního tance Bellydance Evolution, kde v roce 2013 tančila hlavní roli v Japonsku jako kněžka a v Evropském turné jako princezna Kimiya. V roce 2014 si zatančila i jednu z hlavních rolí – Kočku Šklíbu – v nové show Alenka v říši divů přímo v Los Angeles. Vystoupení bylo natáčeno i pro Los Angelskou televizi. Badriyah je dlouholetou členkou mezinárodního tanečního Bellydance Evolution týmu, pod vedením nejznámější světové tanečnice Jilliny, se kterým vystupovala v Japonsku, Hong Kongu, USA, Taiwanu, Austrálii, Maroku, Řecku, Německu, Maďarsku, Slovinsku, Itálii a České republice.

.
.

.

 • kulate-saharSahar

Sahar v překladu znamená rozbřesk, počátek něčeho nového a to je také to, co bych svou výukou chtěla ženám předat. Kromě všech pozitivních účinků, které má orientální tanec na zdraví, bych chtěla ženy naučit, aby do svého života pustily více radosti, lásky a spokojenosti se sebou a tím pádem i s okolím. Přála bych všem, aby počátek tančení byl zároveň začátkem lepšího vztahu k sobě, svému tělu a aby všechny další začátky už byly jen dobré. Během své taneční cesty jsem absolvovala spousty seminářů a učila se u významných lektorů z celého světa, jsem vystudovaná lektorka Oriental dance academy u paní Mily el Kral, mám Certifikát Ahlan wa sahlan – Intensive teachers course z Káhiry

.

.

.

 • SaharSkupina Sahar

Taneční skupina Sahar se zabývá orientálním tancem v jeho různých podobách od folklorních tanců jednotlivých zemí až po klasický egyptský tanec. V současné době se intenzivně věnuje marockým tancům, se kterými vystupují v ČR a zahraničí. V nedávné době se podílely na projektu své vedoucí, Sahar, na folklórní taneční show Hassana Sabera na Kouzle Orientu. Skupina pravidelně vystupuje na událostech velvyslanectví Marockého království a na festivalech orientálního tance.

.

.

.

.
.

Na festivalu vám zatančí i dívčí taneční skupina Belly Habibi z DDM Stodůlky Praha, která se na české orientální scéně pohybuje již 10.rokem a sbírá ocenění z domácích i zahraničních soutěží. Pro vás ze svých 30 tanečnic ve věku 13 – 35 let vybrala 7 milovnic folklóru; respektive tance fellahi, který vás doufám uhrane svou energií a originalitou.

.

.

.

.

 

Tancuji už 8 let, učila jsem se od Ireny Antonové v taneční skupině Belly Habibi, ve které pořád tančím. Minulý rok jsem začala chodit do studia Pure k Petře Cífkové (Satine) na kurz Balet Orient. Tento rok jsem vyhrála celkem 9 zlatých medailí, 1 stříbro a bronz za sóla, se skupinou třikrát stříbro, za duo 1 zlato a 2 stříbra. Nejvíc mě baví fusion/show styl, ale nejraději se dívám na Iraqi nebo khaleegi.

..

.

.

..

.

Tereza pochází z Pardubic, je jí 14 let a orientálnímu tanci se věnuje 6 let. Kromě orientálního tance si také osvojila základy baletu, gymnastiky a moderního tance, což ráda využívá ve stylu fusion. Tereza se vzdělávala u tanečnice Samirah, nyní navštěvuje kurzy u tanečnice Sahar. Tereza také dochází na hodiny tanečnice Daily, pravidelně se účastní tanečních pobytů s tanečnicí Shereen a zajímá se o semináře dalších tuzemských i zahraničních lektorů. Tereza je trojnásobná vícemistryně České republiky, několikanásobná vítězka soutěží Hvězda orientu a  Festival Arabesque. Přes tyto úspěchy je velmi pyšná na to, že měla příležitost tančit se skupinou tanečnice Sahar, a také jako sólistka na galashow Hvězda orientu. Další nádherné taneční příležitosti jsou jak hlavní role v taneční show tanečnice Kateřiny Derouet Dreams Come True, tak pozvání na festival tanečnice Sandry v Monacu, ale i každá možnost, kdy může potěšit diváky svým tancem. Terka  má nejraději styly raks sharki, muwashahat a fusion, a také se velmi ráda dozvídá o historii orientálního tance. A co jí na orientálním tanci přijde nejúžasnější? To, že si v něm podle ní snad každý najde to své 🙂

.

.

Astiza je orientální tanečnicí, která se věnuje převážně egyptskému klasickému stylu. S tancem se seznámila poprvé roku 2007 u ostravské tanečnice Latifah, pod jejíž vedením se pak zdokonalovala v taneční skupině Shaharazad po dobu 4 let. Mezi největší úspěchy řadí 2. místo na mistrovství ČR 2011, 1. místo na Hvězdě Orientu 2012 a 2. místo na Queen of Tarab 2013. Momentálně čerpá inspiraci a vzdělání jak u českých tak zahraničních lektorů jako jsou Orit Maftsir (Izrael), Lulu Sabongi (Brazil) nebo Aziza (CAN). Mimo jiné se věnuje také pořádání orientálních večírků v Ostravě s tanečnicí Shahnaz.

.

..

.

.

Působíme v České republice již od roku 2007. Zakladatelkou GM je Vendula Kučerová- Uhýrková, která momentálně již není členkou GM a aktivně působí v Indii. Pořádáme taneční kurzy a semináře všech pokročilostí. Komerčně vystupujeme na firemní akcích, ale i rodinných oslavách. Tanec studujeme u indických učitelů, proto je náš tanec nejautentičtější ( Nivedita Badve, Kirti Ramgopal, Hemant Devara, Sunny Singh, Mistry, Sandhyadipa Kar a další). Spolupracujeme s Indickou ambasádou v Praze, organizací Bharat Sangh sdružující indickou komunitu v ČR a dalšími indickými partnery. Jsme výherci několika prestižních domácích i světových soutěží.

.

..

.

Je profesionální taneční skupina pod vedením lektorky Silvie Dočekalové působící v rámci tanečního studia Aysun Olomouc, které bylo založeno roku 2004. Zabýváme se zejména klasickým raks sharqi či fusion styly – show, tango, samba oriental. Vystupujeme pravidelně na festivalech, show, veřejných či soukromých akcích. Skupina ve složení 5 členek funguje necelé dva roky, ale již se nám podařilo v letošním roce získat 4 zlaté, 3 stříbrné a 8 bronzových medailí. V současné době je aktuální počet tanečnic ve skupině 9.