Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/60505/virtual/www/domains/festivaltance.com/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2715

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/60505/virtual/www/domains/festivaltance.com/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2719

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/60505/virtual/www/domains/festivaltance.com/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3624
Hosté – Tales of Sahara 2018 – mezinárodní taneční festival, international dance festival
Scroll to top

KAREEM GAD (Egypt)

Egyptský tanečník a mezinárodně uznávaný choreograf, spoluzakladatel Bellmasry – taneční společnosti se sídlem v Paříži ve Francii. Od dětství ho jeho zvědavost v umění dovedla ke studiu zpěvu, hudby, poezii, hry na perkuse, herectví a samozřejmě i tanci. Tento všestranný umělec se podílel na výuce umění a choreografii v Cairo Opera House v Káhiře, v taneční skupině Ministerstva mládeže, v televizních pořadech v Egyptě a arabském světě. Později vytvořil svoji skupinu, se kterou vystupoval a vedl, začal učit na mnoha světových festivalech a v Paříži spoluzaložil taneční společnost Bellmasry. Kareem věnoval svou bakalářskou práci tématu umění a historii civilizací starobylého a moderního Blízkého východu a pracuje na řadě výzkumů pro organizaci Egyptského folklórního dědictví a orientálního tance. Kareem v současné době vytvořil kompletní divadelní představení podle jeho námětů a odborných prací. Jeho choreografie jsou známy tvořivostí a bohatými detaily, a to po celém světě orientální tance.

IBTISSAM (Maroko)

Ibtissam, původem z Maroka a vychováván v Itálii, začala tanec studovat už v raném věku, a to klasiku, moderní tanec, hip hop a současný tanec. Později její vášeň pro tanec a tanec samotný přináší potřebu věnovat se tradičním tancům Středního východu a orientálnímu tanci jako takovému. Naučila se, že jde o velmi instinktivní formu umění, která je přítomná v jejím životě od narození, avšak musí být studována a chápána opatrně a do hloubky. Stále se vzdělává a navštěvuje odborné kurzy a semináře s novými tanečníky s mezinárodním renomé. Během posledních několika let se účastnila soutěží a přehlídek na nejprestižnějších festivalech v Itálii iv zahraničí. Její dlouhá zkušenost má neustálý umělecký a profesionální růst, který ji přinesl k rozšíření znalostí. V roce 2013 začíná tančit se společností „Algeciras Flamenco“ pod uměleckým vedením Paola Monaldiho, Fancisca Berton, Perla Elias Nemer a měla svůj debut v přehlídce „Algarabía“ na prestižním Auditorium Parco della Musica v Římě; v roce 2017 je povolána spolupracovat s divadelně-taneční společností „Medieval Divas“, kterou v roce 2010 založila a vede Carla Alvarez, eklektická tanečnice a choreografka v Itálii i v zahraničí.   Ibtissam založila „Kasbah Dance Project“ – studijní / kulturní cesty, které začala pořádat v roce 2013 a spolupracuje s mnoha cestovními kancelářemi. V současné době žije a vyučuje v Římě se specializací na klasický orientální tanec, vede workshopy, vytváří choreografické laboratoře se zaměřením na výuku různých stylů břišního tance a marockého folkloru, jako je marocký taneční tanec původně nazvaný Raqs al Seniyya, Sha’bi a Reggada, které představuje v řadě místních i mezinárodních divadel, které vedou k poznání barev, rytmů, pocitů a folklóru mateřské Afriky.

JASMINE SHOROQ (Španělsko)

Jasmine Shoroq poprvé objevila břišní tanec ve věku 16 let v Barceloně. Její charisma, tvůrčí technika, a její smysl pro vášeň dělá její styl unikátní. Její tanec je velmi emocionální a nezanechává nikoho chladným. Získala řadu ocenění na španělských a mezinárodních soutěží. Kromě Španělska vyučovala a vystupovala i v zahraničí – ve Francii, Švýcarsku, Itálii, Maďarsku, Srbsku, Maroku, Egyptě a Bahrajnu. V červnu 2013 Jasmine napsala, vytvořila a režírovala svou první divadelní show Hob el Sayf, která představovala hvězdy jako je Katalin Breban (Maďarsko) a Hanny Fakaso (Argentina-Síria).

V listopadu 2013 se vrátila s pokračováním Hob el Sayfa, nazvanou Min Hobbi Cabaret a v prosinci roku 2013 založila Jasmine společně s dalšími dvěma partnery Gemma Arnaiz a Paula Palomares skupinu Bint el Amar a začala vystupovat po celém Španělsku i Evropě.V červnu 2014 cestovala do Bahrajnu, kde měla taneční angažmá s živou kapelou.

EKATERINA (Rusko)

Text

SHEYLA (zakladatelka festivalu)

Orientálním tancům jsem se začala věnovat po mé první cestě do Egypta, a to v kurzu Magdalény Skalníkové v Brně, která mě uchvátila svou ženskostí a z jejich kurzů jsem vždy  odcházela s nadšením a plná energie. Nedlouho potom jsem navštívila semináře Sary Abou Farhat, profesionálky na arabský folklór, která mě velmi ovlivnila a díky ní jsem se začala plně věnovat folklóru především Egypta. Další důležitou událostí v mém tanečním vývoji byla návštěva Evropského orientálního festivalu v Duisburgu, kde jsem se měla možnost zúčastnit semináře s Jillinou a Amirem Thalebem, jehož semináře stále ráda navštěvuji. V roce 2007 jsem začala pravidelně vystupovat v restauraci Faraon a v létě téhož roku jsem podnikla dvouměsíční cestu do Egypta, kdy jsem se učila na soukromých hodinách a seminářích egyptský styl, a to např. u Randy Kamel, Khaleda Mahmoud, Shallaby, Suhaily Salimpour nebo Khaery Mazin. Také jsem měla příležitost shlédnout unikátní show v Alexandrii v režii Mahmuda Redy, kdy jsem na jednom pódiu měla možnost vidět folklórní tance ze všech koutů Egypta. Mimo to jsem procestovala celý Egypt a to s úmyslem proniknout do této krásné kultury a poznat ten pravý Egypt, což mi nakonec i pomohlo ve studiu egyptského folklóru. Na podzim 2007 jsem získala umělecké angažmá v Indii, kde jsem vystupovala především na svatbách a firemních akcích. Při tomto angažmá jsem soukromě studovala indické tance bollywood a bhangru, tance kterými jsme s Al Fayyum Dancers poté obohatily náš repertoár.
Současnot: Zakladatelka magazínu Orient Express, Orient Vision o.s., Al Fayyum Dancers, Studia ZEN atd. Věnuji se nejvíce egyptskému folklóru, který je pro mě srdcová záležitost a také současnému kabaretnímu stylu. Cestuji po světě (ČR, Slovensko, Rakousko, Polsko, Německo, Švýcarsko, J.A.R., Indie, Jižní Korea atd.), kde vyučuji, vystupuji i sama se dále vzdělávám.

AWALEEM / Oriental performing arts

Awaleem Oriental performing arts vzniká od počátku roku 2015 pod vedením tanečnice a choreografky Sheyly, která se egyptskému tanci věnuje už od roku 2004 a byla sedm let vedoucí předchozího tanečního uskupení Al Fayyum Dancers. Kdo byly skutečné Awaleem a proč si tak říkáme? Byly to tanečnice z konce 19. a začátku 20. století v egyptské Káhiře, které se věnovaly tanci, poezii, zpěvu, hře na hudební nástroje a vystupovaly na svatbách, v sálech (tehdy něco jako u nás varieté) a místních slavnostech. V historii egyptského tance hrají významnou roli, spojovaly dobu folklórního tance a tance v kabaretech až po vývoj Raks Sharki. Vize nové taneční skupiny je přibližovat tradiční tance v co nejvíce autentickém podání v návaznosti na kulturu tanečnic Awaleem. Tančit především lidem pro radost, vrátit se k čistě egyptskému stylu v orientálním tanci a tradicím.

Yazz (Česká republika)

Yazz je profesionální tanečnice, lektorka a performerka známá převážně z mezinárodní Tribal Fusion scény. V posledních letech se aktivně věnuje tanečním a kabaretním stylům 20.tých let minulého století a Burlesce. Od roku 2012 pravidelně vyučuje a vystupuje hlavně v zahraničí. Spolupracuje s celou řadou profesionálních tanečnic a hudebníků.
V roce 2011 získala první místo na mezinárodní soutěži Tanzakademie Cifuentes v Berlíně.
Stala se členkou tanečně divadelního představení Circus Berlin show Charlie Chaplin Dream režírované tanečníkem Horacio Cifuentes kde alernovala američanku Rachel Brice v roli „mystické Fatimy z 20tých let“. Yazz byla také obsazena v slavné Bellydance Evolution show Alenka v říši divů na turné Prague / Maribor.
Jeji vystoupení si zamilovalo publikům v Londýně, Vídni, Berlíně nebo Budapešti. V nové divadelní sezóně 2017 je členkou legendární Prague Burlesque show. Toto vystoupení můžete zažít a vidět pravidelně každý pátek na pódiu divadla Royal. Yazz je oddaná pohybu, tanci a tanečnímu umění. I proto se neustále vzdělává v mnoha směrech. Kromě tance se řadu let aktivně věnuje józe kterou studovala v Indii. Je organizátorkou pražského tanečního festivalu Tribal Boat a producentkou tanečního večera Nové Scény Národního divadla vyhlášené Electro Swing River.
 

KATALIN BREBAN (Maďarsko)

Katalin Brebán pochází z Transilvanie, kde se roku 1987 narodila. Její taneční kariéra začala ve věku 15 let, kdy se přidala do kurzu Mercedes Nieto. Láska k orientálnímu tanci byla pro ni na první pohled. V roce 2003 získala první cenu v amatérské soutěži a poté se rozvíjela dále a získala nové možnosti v tanečním divadle, začala učit začátečníky, díky čemuž získala lásku k učení. V roce 2011 získala v Berlíně cenu Miss Bellydance Europe a v roce 2012 získala 1. místo na Nile Group v Egyptě, poté také ve Vídni a na tanečním festivalu v Barceloně. Jako jedna ze zakladatelů a první tanečnice Nymph Oriental Dance Company získala šanci vystoupit ve Švédsku, Španělsku, Ukrajině, Rakousku, Německu, Quatu, Číně. Jako učitelka také mohla cestovat a vyučovat v mnoha zemích, jako je Španělsko, Polsko, Rakousko, Srbsko, Slovinsko, Česká republika a Čína.
„Dejte ze sebe vše, a užívejte si plnou radost ze sdílení!“

ENA MARTINEK (Chorvatsko)

Ena je mladá talentovaná umělekyně orientálního tance z Chorvatska. Má silný a divoký charakter, který je vidět skrze její tanec. Její jedinečný styl tance byl oceněn více než několikrát na mezinárodních soutěžích. Vedle pozoruhodného umělce je také učitelkou tance a v tanečních hodinách, které s radostí vede a taktéž dělá kostýmy a doplňky pro tanec pod svojí zančkou a stylem.

ANDALEE (Česká rep.)

 Andalee je jednou z nejmladších profesionálních tanečnic na české scéně. Přes deset let působila v tanečním souboru, kde se vzdělávala v baletu, scénickém tanci a českém folkloru. Nyní se věnuje orientálnímu tanci, egyptskému folkloru, bollywoodu a zaměřuje se na fúzování orientálního tance s dalšími styly. Ve své tvorbě pracuje s kontrasty a emocemi. Dokáže být jemná a něžná, ale zároveň překvapit hravostí a temperamentem. Neustále se vzdělává na seminářích nejen orientálního tance, ale také se inspiruje v brazilské sambě, stepu, jazzu, baletu, hip hopu… Vede kurzy pro veřejnost a taneční semináře. Pravidelně se umisťuje na předních příčkách tuzemských i zahraničních soutěží (1. místo – Ah Ya Elbi 2016, Pressburg Dance Fest 2015 & 2016, Let´s Dance Prague Oriental Competition 2016, Orient Connection 2016, Mistrovství České republiky a další).

JANNAH (Česká rep.)

Jannah je česká tanečnice, která působí na scéně již více jak 14 let. Je absolventkou Akademie egyptského tance s Ahmedem Fekry, uměleckou vedoucí taneční skupiny Eshta, členkou folklórního souboru Kazafy Troupe International, dvojnásobnou vítězkou titulu Queen of Baladi a také několika dalších ocenění na mezinárodních festivalech v Čechách, Polsku a Velké Británii.
Deset let spoluorganizovala taneční festival Tajemný orient v Roudnici n/L, nyní se věnuje především organizaci nového pražského festivalu Born to Shimmy. Jannah se věnuje hlavně klasickému egyptskému stylu ve všech jeho podobách.

MATAHARI GROUP (Česká rep.)

Matahari Group v prosinci 2017 slaví 10. výročí. Pod vedením zakladatelky skupiny, Karoliny Štraus Idris, získala skupina mnoho tuzemských i zahraničních ocenění. Letos vyhrály tanečnice 3. místo na festivalu Egipto en Barcelona za tanec mwashah, který se přenese i na pódium galashow brněnského festivalu Tales of Sahara.

AITEN GROUP (Česká rep.)

Taneční skupina olomouckého studia Aysun (čti: Ajsun) vznikla před 3 lety pod vedením tanečnice a choreografky Aiten Silvie Dočekalové. Tato skupina získala přezdívku „garáž gang“ protože trénují v garáži jedné skupinové členky. Milují zejména raks sharqi a nejrůznější fusion styly, které dávají prostor fantazii a jejich choreografie jsou inspirovány příběhem tak, aby se divák mohl nést na vlnách vlastní představivosti a emocí. Skupina se úspěšně umisťuje na předních příčkách českých i zahraničních soutěžích (1. místo Pressburg Dance Festival 2017, Mistrovství ČR 2017, WADF World Dance Championship 2016).

TABITHA TRIBAL (Česká rep.)

Brněnská taneční skupina, která účinkuje na taneční scéně od roku 2012. Tabitha působí pod vedenim Nikol Resslerové a je charakteristická svým zaměřením na Tribal Fusion. Nejvíce ji těší právě prolínání a fúze různých tanečních stylů a díky tomu vznikají jedinečné choreografie, se kterými obsazují přední příčky na mezinárodních soutěžích.

DAIMA DANCERS (Česká rep.)

Daima Dancers je taneční skupina z Plzně, která se věnuje především klasickému, modernímu a folklórnímu orientálnímu tanci, ale také jiným tanečním stylům již 7 let.  Vidět nás můžete na českých i zahraničních festivalech a soutěžích, na kterých je naše skupina velmi úspěšná.
Daima je původem arabské jméno a jeho překlad zní „věčná“. Při výběru názvu skupiny hrál význam hledaného slova zásadní roli. Chtěly jsme, aby se v něm odráželo vše, co jsme spolu prožily, a zároveň i naše společná budoucnost!
Tanec nám přináší radost, a těší nás, když tuto radost můžeme přenášet i na naše publikum. Jsme dobrá a sehraná parta, kterou pojí vzájemné přátelství, a na našem tanci je to znát.

ORIENTAL ESSENCE (Slovensko)

Máme rády všechno, co je na tanci a na ženách krásné. Repertoár bratislavské taneční skupiny tvoří orientální tanec i lyrické spojení orientálního tance s dalšími druhy tancu. Zahrnuje klasické formy i folklór, ale i bollywood či orientální módní přehlídku. Tanečnice na pódiích mužete videt ve skupinových formacích i jako sólistky. Ze soutěží na Slovensku, z České republiky a z Maďarska si Oriental Essence dovezli vícero medajlí. Uměleckou vedoucí skupiny je Halka Tytykalová.

TRIBAL ILLUSION (Slovensko)

Tribal Illusion je tanečná skupina z Bratislavy, ktorá sa začala formovať v roku 2011 okolo Martušky Bedriovej, ktorej dlhodobo sekundujú Gabika Macková a Zuzka Kaláberová. Kolektívne aj individuálne vystupujú na rôznych festivaloch a akciách. Tribal Illusion sa venuje štýlom Tribal a Tribal Fusion, skoro nikdy sa neberie vážne, spoločné tréningy si vždy veľmi užíva a publiku sa predovšetkým snaží odovzdať radosť z tanca a pobaviť.

SAHAR (Česká rep.)

Taneční skupina, která se kromě egyptského kabaretního stylu věnuje i folklorním tancům severní Afriky a Blízkého východu. Skupina vystupovala na mnoha akcích nejen v ČR, ale i v zahraničí, několikrát tančily v marocké televizi, často jsou zvány na akce velvyslanectví arabských zemí, tančily např. v senátu ČR, pro jordánskou princeznu atd.